Recollida selectiva a les Illes Balears

Darrera actualització: 8 de maig de 2026

La recollida selectiva permet separar residus per fraccions per facilitar-ne el reciclatge i la valorització. En aquesta pàgina pots consultar les principals fraccions recollides selectivament i les dades de 2024 per illes.

Fraccions recollides selectivament

La recollida selectiva separa els residus per tipus de material o fracció. El 2024, la fracció amb més pes dins la recollida separada va ser l’orgànica, amb un 8,1% del total de residus municipals generats, seguida de voluminosos i fusta amb un 8,0%.

Els bioresidus, formats per la fracció orgànica i la poda i jardineria, van representar conjuntament el 12,1% dels residus municipals generats.

Distribució de les fraccions recollides

Fracció Pes sobre el total de residus municipals
Orgànica 8,1%
Poda i jardineria 4,0%
Envasos lleugers 5,1%
Vidre 5,6%
Paper i cartró 6,3%
Voluminosos i fusta 8,0%
RAEE 0,7%
Altres 0,6%
Rebuig 61,6%

Font: Govern de les Illes Balears, dades 2024.

Principals fraccions

Fracció Tones 2024 % sobre residus municipals kg/hab./any kg/hab./any (IPH)
Paper i cartró 53.576 6,3% 43 34
Vidre 47.152 5,6% 38 30
Envasos lleugers 43.415 5,1% 35 28
Orgànica 69.115 8,1% 56 44

Font: Govern de les Illes Balears, dades 2024.

Dades de recollida selectiva per illes

Les dades per illes permeten comparar el pes de la recollida selectiva a cada territori. El 2024, Formentera va registrar el percentatge més alt, amb un 53,7%, mentre que Mallorca va arribar al 37,8%, Menorca al 39,4% i Eivissa al 39,3%.

Recollida selectiva per illes el 2024

Illa Tones % recollida selectiva kg/hab. kg/hab. (IPH)
Mallorca 243.898 37,8% 255 205
Menorca 25.957 39,4% 257 186
Eivissa 48.903 39,3% 303 186
Formentera 7.387 53,7% 643 389
Illes Balears 299.762 38,4% 265 207

Font: Govern de les Illes Balears, dades 2024.

Com interpretar aquestes dades

Les diferències entre illes poden estar relacionades amb el sistema de recollida implantat, l’extensió de la separació de matèria orgànica i les característiques del servei. També hi influeixen factors com la pressió estacional i l’organització local de la recollida.

Evolució recent

El 2024, la recollida selectiva va augmentar un 8,8% en valor absolut respecte de 2023. Aquest increment equival a 26.384 tones més i a una pujada de 2,7 punts percentuals en l’índex de recollida selectiva.

També van millorar diverses fraccions principals. La recollida d’orgànica va augmentar un 35,7%, la d’envasos lleugers un 12,8% i la de paper i cartró un 2,5%, mentre que la de vidre va baixar un 1,9%.

Evolució de les principals fraccions

Fracció Tones 2024 Variació respecte de 2023
Orgànica 69.115 +35,7%
Envasos lleugers 43.415 +12,8%
Paper i cartró 53.576 +2,5%
Vidre 47.152 -1,9%

Font: Govern de les Illes Balears, dades 2024.

Preguntes freqüents

Preguntas frecuentes

T’ha resultat útil aquesta pàgina?

T’ha quedat algun dubte?

Fes servir el

formulari de contacte